سرخط خبر

» آخرین خبر » 85 درصد سهمیه‌های ایران در پاراالمپیک نهایی شده است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۸ - ۱۰:۳۲

 کد خبر: 38233

85 درصد سهمیه‌های ایران در پاراالمپیک نهایی شده است

دبیر کمیته ملی پارالمپیک گفت: در کاروان ایران نزدیک به 85 درصد سهمیه ها مشخص شده و تنها در برخی از رشته ها همانند جودو نابینایان برای یک سهمیه و چند ماده دوومیدانی برای چند سهمیه تلاش می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، هادی رضایی درباره وضعیت تمرینات ملی پوشان والیبال نشسته در این روزها اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص ملی پوشان همگی با برنامه های دکتر تاوردی زاده تمرینات اختصاصی بدنسازی در خانه انجام می دهند تا از شرایط آمادگی بدنی دور نشوند. از طریق فضای مجازی آنها را کنترل می کنیم. من تصور می کنم با توجه به شرایط خاص والیبال که یک رشته تیمی است و تماس دائمی بازیکنان با سطح و توپ و یکدیگر وجود دارد، جزو آخرین رشته هایی باشد که وضعیت آن سفید و برگزاری تمرینات و مسابقاتش بلامانع اعلام شود. از همین رو باید فعلا با همین شرایط جلو برویم.

دبیر کمیته ملی پارالمپیک ایران درباره با مصوبه اخیر ستاد مبارزه با کرونا در حوزه ورزش و انجام فعالیت های رشته های انفرادی تاکید کرد: مصوبه در این زمینه اعلام شده اما دستورالعملی نیست. همه فدراسیون ها و رشته های ورزشی برای آغاز و از سرگیری فعالیت های خود باید دستورالعمل داشته باشند تا بتوان آنها را برای آغاز تمرینات و اردوها اجرا کرد. به عنوان مثال این دستورالعمل برای فوتبال ابلاغ شده اما برای بقیه رشته ها هنوز نه. در حوزه رشته های انفرادی ما رشته هایی مثل پاراوزنه برداری، پاراتیراندازی و پاراتیروکمان را داریم که انفرادی هستند و در ظاهر منعی برای فعالیت ندارند اما چون دستورالعملی وجود ندارد، نمی توان تمرینات آنها را آغاز کرد. چرا که برای تمرینات در اردو الزامات خاصی دارد. به عنوان مثال تمرین در یک محیط دربسته، بحث خوابگاه، غذاخوری و… از جمله مسائلی است که باید لحاظ شود چرا که اولویت اصلی ما سلامتی ورزشکاران است.

وی افزود: در رشته های انفرادی پارالمپیکی برگزاری تمرینات تک نفره و انفرادی امکان پذیر است ولی نمی توان ورزشکاران را در اردو جمع کرد و تمرینات گروهی داشت. علاوه بر ملاحظاتی که درباره اردو وجود دارد، اردو باید در شرایط قرنطینه و شهرهایی با وضعیت سفید برگزار شود که همین الزامات کار را دشوار و پیچیده می کند. بنابراین در این زمینه با دستورالعمل شفاف و دقیق صادر شده و مسئولیت پذیر باشیم تا بتوان برای برگزاری اردو تصمیم گرفت. برای برگزاری اردو رشته های انفرادی، از وزارت ورزش ابلاغیه گرفتیم که یک سری شرایط در آن در نظر گرفته شده که باید مورد بررسی قرار بگیرد. برای ما فاصله گذاری اجتماعی، کنترل پروتکل های بهداشتی، جا و مکان برگزاری اردوها، نسبت به افراد سالم تا حدودی سخت تر است. باید نظر کارشناسان را دریافت کرده و پس از بررسی ها، تصمیمات نهایی گرفته شود.

دبیرکل پاراوالیبال آسیا و اقیانوسیه در پاسخ به این سئوال که کمیته پارالمپیک و فدراسیون جانبازان و معلولین در این زمینه چه تدبیری دارند و برای ورزشکاران پارالمپیکی چه استراتژی در نظر گرفته اند تا از برنامه آماده ساری عقب نیفتند، گفت: خوشبختانه با توجه به تعویق المپیک هنوز فرصت برای آغاز اردوها داریم و از برنامه زمان بندی عقب نیستیم. سال گذشته که هنوز مسابقات به تعویق نیفتاده بود برای بازیهای پارالمپیک 2020 از خردادماه اردوها و تمرینات را آغاز کردیم آنهم برای مسابقاتی که قرار بود شهریور امسال برگزار شود. برای برخی از رشته ها و نفرات نیز از مهر اردوها آغاز شد. بنابراین با توجه به زمان باقی مانده عجله ای برای آغاز اردوها نخواهیم داشت. باید همه تمهیدات را در نظر گرفته و مسائل را لحاظ کنیم. با پایان ماه مبارک رمضان در این رابطه جلسه خواهیم داشت و برنامه ریزی می کنیم. یکی از پیشنهادات ما برگزاری اردوهای کم جمعیت غیرمتمرکز با حضور یکی دو ورزشکار است. بدین صورت که نفرات در گروه های دونفره در شهرهای محل اقامت خود زیر نظر مربی فدراسیون تمرینات خود را از اواخر خردادماه برگزار کنند.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته با اشاره به رشته های تیمی نیز گفت: متاسفانه با توجه به شرایط موجود و ابلاغیه ستاد مبارزه با کرونا، شرایط برگزاری اردو در رشته های تیمی هنوز وجود ندارد. تنها در رشته های انفرادی می توانیم اردوهای پارالمپیکی را برگزار کنیم. هر چند شرایط سخت است اما قابل اجرا خواهد بود. باید ببینیم اردوها را چگونه و با چه شرایط و در کجا برگزار کنیم که سلامتی ورزشکاران به خطر نیفتد. نشستی را با مسئولین تیم ها و کادر پزشکی کمیته ملی پارالمپیک برگزار خواهیم کرد تا محل برگزاری اردوها را در رشته های مختلف مشخص کنیم.

دبیر کمیته ملی پارالمپیک در واکنش به این سئوال که با توجه به تعویق پارالمپیک آیا شانس مجددی برای ثبت نام تیم فوتبال 5 نفره و حضور آنها در توکیو وجود دارد، پاسخ داد: متاسفانه درباره فوتبال 5 نفره کماکان همان شرایط سابق برقرار است. در حقیقت در تمامی رشته ها سهمیه هایی که توزیع شده به قوت خود باقیست از جمله فوتبال 5 نفره. مسابقات کسب سهمیه در رشته های مختلف بالغ بر 65 الی 70 درصد انجام شده و سهمیه مشخص شده. در کاروان ایران نیز نزدیک به 85 درصد سهمیه ها مشخص شده و تنها در برخی از رشته ها همانند جودو نابینایان برای یک سهمیه و چند ماده دوومیدانی برای چند سهمیه تلاش می کنیم. تنها روزنه باقی مانده برای فوتبال 5 نفره، انصراف یکی از تیمهای شرکت کننده است و تا آخرین لحظه منتظر می مانیم تا شاید از این طریق فوتبال 5 نفره فرصت حضور در توکیو را پیدا کند.

رضایی درباره اینکه اگر این سهمیه در دقیقه 90 نهایی شود، وضعیت آمادگی بازیکنان این تیم چگونه خواهد بود، گفت: اگر مسابقات امسال برگزار می شد با توجه به مسابقاتی که این تیم تا روزهای پایانی سال گذشته انجام داده بود، شرایط ایده آل تر بود بود اما با توجه به تعویق یک ساله پارالمپیک و اینکه فوتبال 5 نفره تا آن زمان هیچ رویداد دیگری در پیش ندارد، شرایط پیچیده خواهد شد. فراموش نکنید که همین شرایط برای فوتبال 7 نفره در پارالمپیک ریو وجود داشت و ما به دلیل محرومیت روسیه در آخرین لحظات مجوز حضور در بازیها را گرفتیم که البته تیم 7 نفره هم در ریو حضور یافت و مقام کسب کرد. امیدواریم این اتفاق برای فوتبال 5 نفره هم رخ دهد.

دبیرکل پاراوالیبال آسیا و اقیانوسیه درباره برنامه امسال این فدراسیون برای تقدیر از چهره های ویژه این رشته در سراسر دنیا گفت: با توجه به 40 سالگی تاسیس کنفدراسیون جهانی پاراوالیبال تصمیم گرفت تا از 40 چهره جهانی و بین المللی این رشته تقدیر کند که بر این اساس از ایران نیز 8 نفر انتخاب شدند. معیار اصلی این انتخاب ها بر پایه تاثیرگذاری و اهمیت این چهره ها در والیبال نشسته بوده و الزاماتی مثل کسب حداقل 2 طلای پارالمپیک در کارنامه برگزیده ها وجود داشته است. از سوی دیگر نفراتی انتخاب شدند که جزو بهترین ها و ستاره های این رشته محسوب می شوند. به عنوان مثال فیروزی به عنوان داوری که در پارالمپیک و جهانی سوت زده انتخاب شده و با علی کشفیا که علاوه بر طلای پارالمپیک، به عنوان مدرس، مربی، رئیس انجمن و مدیر در این رشته حضور داشته و موفقیت کسب کرده است.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته ایران درباره اینکه چرا این تعداد چهره از ایران انتخاب شده، گفت: نکته اصلی و کلیدی توجه به جایگاه این رشته در ایران است. تیم والیبال نشسته ایران 30 سال است که در رنک اول جهان قرار دارد. از طرفی در 8 دوره مسابقات پارالمپیک، 6 طلا از آن ایران شده و از همین رو طبیعی است که بیشترین چهره های این رشته متعلق به ایران باشند. به عنوان مثال رمضان صالحی در 3 دوره پارالمپیک به عنوان بهترین لیبرو انتخاب شد و یا داوود علی پوریان 3 دوره بهترین پاسور پارالمپیک بوده و بدیهی است که به آنها توجه شود. از طرفی تعدد مسابقات، ورزشکاران و البته افتخارات بین المللی در والیبال نشسته ایران قابل قیاس با سایر کشورها نیست و از همین رو فدراسیون جهانی نگاه خریدارانه تری به ایران داشته. این برای نخستین بار بود که فدراسیون جهانی از 40 چهره برجسته این رشته تقدیر بعمل می آورد و از همین رو باید توجه به جمیع جهات حضور پرشمار ایرانی ها در جمع برگزیده ها طبیعی بود.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه