سرخط خبر

» یادداشت ها » توسعه ورزش همگانی لازمه سلامت جامعه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۶:۴۴

 کد خبر: 15272

توسعه ورزش همگانی لازمه سلامت جامعه

مقام معظم رهبری به دفعات در بیاناتشان، بر ضرورت توسعه ورزش در سطوح همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای در کشور تاکید کرده‌اند اما همواره ورزش همگانی را مقدم بر سایر حوزه‌ها دانسته‌اند. فرمایش های ایشان خطاب به مسئولان برای تامین زیرساخت‌های مناسب جهت همگانی شدن ورزش و همچنین توصیه‌های فراوان به افراد جامعه به ویژه جوانان […]

مقام معظم رهبری به دفعات در بیاناتشان، بر ضرورت توسعه ورزش در سطوح همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای در کشور تاکید کرده‌اند اما همواره ورزش همگانی را مقدم بر سایر حوزه‌ها دانسته‌اند. فرمایش های ایشان خطاب به مسئولان برای تامین زیرساخت‌های مناسب جهت همگانی شدن ورزش و همچنین توصیه‌های فراوان به افراد جامعه به ویژه جوانان در مورد ورزش، به عنوان چراغ راهی برای آحاد ملت است تا از این مسیر سلامت و شادابی جامعه را رقم بزنند.

البته که این مهم نیازمند همگرایی تمامی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای اجتماعی است.در این زمینه تمامی دست‌اندرکاران و مدیران مرتبط باید درک کنند که ورزش قهرمانی تنها در صورت توسعه ورزش همگانی ظرفیت رشد می‌یابد. چرا که از این مسیر، می‌توانیم استعدادهای نهفته‌ در مناطق محروم و کم‌برخوردار را شناسایی و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. پسران و دختران شایسته‌ای می‌توانند در کنار افتخارآفرینی، پیام فرهنگی ایران را به دنیا منتقل کنند.

هم اکنون بخشی از افراد جامعه به دلیل مشکلات اقتصادی و یا در دسترس نبودن امکانات و تاسیسات لازم، از ورزش کردن حتی برای ساعاتی در هفته محرومند، لذا در شرایط فعلی تمامی دستگاه‌ها باید به ورزش و جوانان توجه کنند، ورزش تقویت کننده شور و نشاط اجتماعی و کاهش دهنده آسیب‌های اجتماعی است.در شرایط فعلی وزارت ورزش و جوانان به تنهایی نمی‌تواند مشکلات ورزش و جوانان را برطرف کند و همان‌طور که در قانون هم آمده است این دستگاه نقشی هماهنگ کننده را بین دستگاه‌های اجرایی در این زمینه دارد، پس جامعه و مدیران ورزشی باید این دغدغه و نیاز را در مسئولان به وجود بیاورند که برای ورزش هزینه کنند و به آن توجه داشته باشند.

در خراسان رضوی(بر خلاف بعضی دیگر از استان‌ها) حمایت ویژه‌ای از سوی بخش دولتی در حوزه ورزش صورت نمی‌گیرد و کمبود‌های مادی عمدتا با تدابیر خاصی، پوشش داده‌ می‌شود.در حد توان و بضاعت سعی شده است از باشگاه‌های خصوصی حمایت شود و برای توسعه ورزش همگانی تلاش لازم انجام پذیرد اما برای رشد و تعالی همه‌جانبه، نیاز بیشتری به حمایت نهادهای مسئول از بخش ورزش داریم.هم اکنون نهاد‌هایی نظیر شهرداری و شورای شهر مشهد، آموزش و پرورش استان، سپاه امام رضا(ع)، بسیج، آستان قدس و… همراهی و هم افزایی خوبی را در امر توسعه ورزش رقم زده‌اند و توانسته‌اند شیب بخشی از امکانات لازم برای این حوزه را به سمت حاشیه شهر مشهد هدایت کنند؛ امری که در بلند‌مدت به کاهش آسیب‌های اجتماعی و معضلات موجود در این مناطق منجر خواهد شد و مسیر رشد استعدادهایی را که در این مناطق وجود دارند، فراهم خواهد کرد.

در این میان باید توجه کرد که در کنار همه مسائل آموزشی و فنی به هیچ وجه نباید از بحث فرهنگ و اخلاق در ورزش غافل شویم، فرهنگ پهلوانی و جوانمردی در ورزش ما از گذشته تا کنون یک اصل بوده و باید از آن محافظت شود.ورزش ما با فرهنگ و دین کشورعزیزمان آمیخته است، لذا باید مربیان و مسئولان به این امر توجه داشته باشند که از طریق ورزش می‌توانیم بهترین آموزه‌های فرهنگی را به جامعه و نوجوانان و جوانان منتقل کنیم.

امیدوارم شرایطی پیش آید که ورزش کشورمان بیش از پیش پیشرفت کند، با همدلی و همراهی هر سختی، آسان خواهد شد و با فتح قله‌های افتخار در ورزش، غرور و نشاط ملی را به مردم عزیزمان هدیه خواهیم کرد.

کوروش صبوریان – مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضویارسال دیدگاه