سرخط خبر

» آخرین خبر » نهادینه سازی فرهنگ جوان‌باوری در جامعه بزرگ‌ترین دستاورد وزارت ورزش است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۸ - ۱۹:۲۰

 کد خبر: 28155

نهادینه سازی فرهنگ جوان‌باوری در جامعه بزرگ‌ترین دستاورد وزارت ورزش است

سرپرست معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: نهادینه سازی فرهنگ جوان باوری و جوان یاوری در جامعه، بزرگ ترین دستاورد این وزارتخانه در بخش جوانان است که باید از آن صیانت کرد.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان، حسن عزیزی در گردهمایی دبیران ستادهای ساماندهی امور جوانان این استان بیان کرد: اگر از جمیع جهات و با نگاهی منصفانه و فارغ از گرایشات و جناح بندی های سیاسی قضاوت بکنیم ،وزارت ورزش و جوانان کارنامه قابل قبولی را به‌ویژه در حوزه جوانان داشته است.

وی بااشاره به چالش های مدیریتی در این وزارت تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین چالش های مدیریتی وزیر ورزش و جوانان، سامان بخشیدن همزمان حوزه معاونت امور جوانان با توجه به ساختار ضعیف و اعتبارات اندک این حوزه و مسئولیت های متعدد و فرابخشی محوله با حوزه ورزش است.

سرپرست معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش ادامه داد: در همین راستا راهبرد ظرفیت سازی و اعتماد به جوانان و جلب مشارکت آنان برای تقویت برنامه گسترش کمی و کیفی سمن های جوانان و راه اندازی مجامع سمن ها را در دستور کار قرارداده تا جایگاه جوانان به رسمیت شناخته شده و از توانمندی های آنان بدرستی بهره گرفته شود.

عزیزی دیگر چالش مدیریتی این وزارتخانه را در عدم اولویت قرار دادن نیازهای جوانان در برنامه ریزی های وزارتخانه ها و سازمان ها دانست و بیان داشت:در همین چارچوب تمرکز و زمان بسیاری صرف شد تا با تقویت ساختارهای سیاست‌گذاری و برنامه ریزی های کلان جوانان در شورای عالی جوانان و ستادهای ملی ساماندهی امور جوانان ،جریان پایداری برای حمایت از جوانان ،شکوفایی استعدادها و ایجاد بستر حضور فعال و پررنگ آنان در جامعه بوجود آید.

وی وجود انتظارات فزاینده و به حق جوانان را دیگر چالشی قلمداد کرد و گفت: باید ظرفیت های استانی و شهرستان ها با بسیج بهینه ی امکانات و منابع و جلب همکاری دستگاه های اجرایی برای تکریم و تقویت جایگاه جوانان پای کار بیایند و نگاه و رویکرد جدیدی و در تعامل با وزارت در برگزاری موثر،هدفمند و اثربخش جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان شکل بگیرد.

سرپرست معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش در ادامه افزود:این امر منجر به تحقق ،بخش مهمی از مطالبات و انتظارات جوانان در منطقه شده وعملا ظرفیت های موجود در خدمت تعالی و بالندگی جوانان قرار خواهد گرفت.

عزیزی یکی دیگر از مسایل مدیریتی پیش روی این وزارتخانه را عدم حضور و ایفای نقش فعال سمن ها و جوانان منتخب ایرانی در عرصه دیپلماسی عمومی دانست واظهار کرد:در دوره مدیریتی دکتر سلطانی فر،این مهم در دستور کار قرار گرفته و برخلاف عدم وجود تجربه قبلی و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته شده،جوانان شایسته کشورمان بر کرسی های بین اللمللی تکیه زدند.

وی در خصوص کارآفرینی و توانمند سازی جوانان در حوزه اقتصادی افزود: به دستور دکتر سلطانی فر،معاونت امور جوانان این وزارتخانه با نگاه کارآفرینی و توانمندسازی جوانان برای حضور در حوزه های اقتصادی نوین از جمله تجارت الکترونیک و ایجاد شغل های مبتنی بر مدیریت و ساماندهی فضاهای مجازی در این حوزه با صندوق کارآفرینی امید و بانک قرض الحسنه رسالت تفاهم نامه امضا کرده و منابع بسیاری را به صورت هدفمند در قالب ارایه تسهیلات ارزان قیمت برای حمایت از پروژه های کارآفرینی سمن ها و جوانان اختصاص داده است.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان وجود نگاه ابزاری و کلیشه ای به جوانان را از چالش های دیگر وزارت ورزش خواند و گفت: در همین چارچوب مقام عالی وزارت ،پروژه بزرگ ساختاری دولت در حوزه جوانان را با احداث و بهره برداری از خانه های جوانان در مراکز استان و شهرستان ها کلید زد و به موازات آن ،ساختارهای مدیریتی جوانان را با راه اندازی مجامع سمن ها غنا بخشید همچنین وزیر ورزش برنامه ریزی مستمر برای دیدار با جوانان در دفتر کارش نشان داد که عزم جدی برای تسهیل حضور واقعی جوانان برای کمک به دولت و نظام و گوش شنوایی برای صدای شنیدن آنها و عزم جدی در جهت پیگیری مطالبات و جامه عمل پوشاندن به آنها در عرصه های مختلف دارد.

عزیزی با اشاره به ماهیت پیچیده و متنوع نیازهای جوانان تصریح کرد: نقش راهبردی وزارت ورزش و جوانان در جلب همراهی فرابخشی دستگاه های ذیربط در برنامه ساماندهی امور جوانان بیش از هر زمان دیگری نیازمند ثبات مدیریت و پیگیری برنامه ها داشته همچنین در این رابطه نگاه به مسائل باید ریشه ای و واقع گرایانه باشد.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه