سرخط خبر

» آخرین خبر » من ایزدیارم نه مایکل فلپس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ - ۱۲:۱۱

 کد خبر: 41302

من ایزدیارم نه مایکل فلپس

دارنده هشت مدال طلای بازی‌های پاراآسیایی گفت: از زمانی که با ورزش جانبازان و معلولین آشنا شدم به خودم گفتم که می‌خواهم ثابت کنم که تفاوتی با افراد عادی و حتی چیزی از آنها کم ندارم.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش وجوانان خراسان رضوی، یکی از نابغه‌های پاراشنای ایران محسوب می‌شود؛ ورزشکاری که به‌ طور مادرزادی دست راستش از مچ قطع است. او از سال 2010 تا 2018 در 8 سال، 8 مدال طلا، 7 نشان نقره و 4 برنز را در بازی‌های پاراآسیایی کسب کرد.
پسر با‌انگیزه 27 ساله خراسانی که از 9 سالگی به شنا رو آورد و از 14 سالگی عضو تیم ملی پاراشنای ایران شد، در بازی‌های پاراآسیایی 2010 گوانگژو 2 طلا، یک نقره و 3 برنز به دست آورد. او برای دومین بار در این بازی‌ها به میزبانی اینچئون فقط 5 نقره و یک برنز را از آن خود کرد اما در بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا کاری کرد کارستان و با 6 مدال طلا و یک نشان نقره اسمش را به عنوان پسر طلایی ایران سر زبان‌ها انداخت.
بعید به نظر می‌‌رسد به این زودی‌ها کسی پیدا شود که به رکورد طلایی او نزدیک شود؛ نابغه‌ای که با تمرین و تلاش توانست پسر طلایی ورزش ایران شود. شاهین ایزدیار بعد از صید 6 مدال طلا توسط یک نفر آن هم در رشته شنا، ما را یاد مایکل فلپس می‌اندازد و برخی‌ها او را فلپس ایرانی نامیدند.
البته او خودش در این باره نظر دیگری دارد و دوست دارد کار فوق‌العاده در شنا انجام دهد که همیشه با نام خودش از او یاد کنند. او رکوردی دیگر در رشته پاراشنای ایران دارد؛ تنها شناگر ایرانی است که توانسته 2 بار در فینال بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن و 2016 ریو حضور داشته باشد.
شاهین ایزدیار در ماده 100متر قورباغه رقابت‌های جهانی 2019 لندن توانست سهمیه ورود به بازی‌های پارالمپیک توکیو را هم کسب کند و این روزها خود را برای حضور پرقدرت در پارالمپیک آماده می‌کند.
 به دنبال آمادگی بدنی 
شاهین ایزدیار با اشاره به شرایط تمرینی این روزهای خود گفت: شرایط کرونایی خیلی به ضرر ورزشکاران بوده و به‌راحتی نمی‌توانستیم تمرین کنیم. در دوران کرونا نمی‌‌توانستم در استخر شنا کنم. سعی می‌کردم با دویدن و بدنسازی تقریبا آمادگی‌ بدنی‌ام را حفظ کنم. البته چند ماه است که در استخر آزادی مجموعه ورزشی آزادی تهران به صورت انفرادی به تمرین شنا می‌پردازم.
در حال حاضر به خاطر کرونا مسابقاتی در سطح بین‌المللی نداریم اما باید خود را آماده نگه دارم تا از شرایط مسابقه دور نشوم. اکنون هم با حریف قزاقستانی‌ام که در بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا بعد از من به مقام دوم رسید، در تماس هستم که او هم در دوران بدنسازی است و تمرین شنا ندارد.
امیدوارم هرچه زودتر این ویروس منحوس ریشه‌کن شود و باز هم شاهد برپایی اردوهای آمادگی در رشته‌های مختلف ورزشی و درخشیدن ورزشکاران کشورمان در مسابقات مختلف باشیم.
 تجربه 2 المپیک
وی در ادامه سخنان خود به سهمیه بازی‌های المپیک توکیو اشاره کرد و افزود: در رقابت‌های 2019 لندن سهمیه بازی‌های پارالمپیک کسب کردم. هم‌اکنون پاراشنای ایران در این بازی‌ها روی کاغذ شانس کسب مدال ندارد. با تصمیم کمیته ملی پارالمپیک فقط مدالیست‌ها به پارالمپیک توکیو می‌روند. بودجه زیادی می‌خواهد و تابع کمیته ملی پارالمپیک هستم. تاکنون هم 2 بار در بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن و 2016 ریو حضور داشتم. کشورمان در رقابت‌های پاراشنا 2 بار نماینده داشته که هر 2 بار من توانسته بودم کسب سهمیه کنم و به فینال هم رسیدم و هشتم شدم. بنابراین بهترین خاطره‌ ورزشی‌ام کسب 6 مدال طلا و یک نقره در بازی‌های پاراآسیایی 2018 جاکارتاست.
 فلپس نه، خود ایزدیار 
وی با اشاره به زندگی‌اش در شهر مشهد خاطرنشان کرد: «به دلیل این‌که مربی تیم ملی مهدی ضیایی در مشهد زندگی‌ می‌کرد و تمام تمرینات و اردوهایم در مشهد بود من هم از سال 89 برای آماده‌سازی پاراآسیایی گوانگژو 2010 به مشهد رفتم و اردوی غیرمتمرکز را آغاز کردم. خیلی خوشحالم که در مشهد زندگی می‌کنم. همچنین مشرف شدن به بارگاه امام رضا(ع) یک سعادتی می‌خواهد که برای هر کسی اتفاق نمی‌افتد. هر موقع دلم می‌گرفت به حرم امام رضا(ع) می‌رفتم.
ایزدیار در ادامه سخنان خود به حضورش در ورزش معلولان اشاره کرد و افزود: از زمانی که با ورزش جانبازان و معلولان آشنا شدم به خودم گفتم که می‌خواهم ثابت کنم تفاوتی با افراد عادی ندارم و حتی چیزی از آن‌ها کم ندارم. هم‌اکنون رکوردهایم در خیلی از ماده‌های شنا نسبت به افراد عادی رکوردهای خوبی محسوب می‌شود.
وی درباره این‌که برخی‌ها لقب مایکل فلپس ایران را به او می‌دهند، می‌گوید: همه مردم ایران به من لطف دارند. شکی نیست که فلپس یکی از بهترین ورزشکاران در تاریخ کل ورزش دنیاست ولی دوست دارم شاهین ایزدیار باشم.
وی در ادامه با اشاره به هدفش در این ورزش تاکید کرد: «هدفم ابتدا کاهش و بهبود رکوردهایم است و سپس بتوانم روی سکوی بازی‌های پارالمپیک بایستم.
منبع: فارس
Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه