سرخط خبر

» آخرین خبر » مسائل اجتماعی صرفا به معنای آسیب های اجتماعی نیستند/لزوم توجه به آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۳:۰۳

 کد خبر: 30098

مسائل اجتماعی صرفا به معنای آسیب های اجتماعی نیستند/لزوم توجه به آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه

بسیاری از چیز‌هایی که امروز مطرح می‌کنیم شاید واقعا یک مسئله اجتماعی به معنای یک آسیب اجتماعی نباشد و صرفا تغییرایی هستند که در ساختار جامعه صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، علی باغداردلگشا در خصوص اصطلاح مسئله اجتماعی اظهار کرد: این اصلاح متناسب با کنش ها و واکنش هایی است که در جامعه امروز ایران صورت می‌گیرد و بسیاری از چیز هایی که امروز مطرح می‌کنیم شاید واقعا یک مسئله اجتماعی به معنای یک آسیب اجتماعی نباشد و صرفا تغییرایی هستند که در ساختار جامعه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: لزوم توجه به مسئله آسیب های اجتماعی در بین برنامه ششم توسعه نظام اداری جمهوری اسلامی ایران بیشتر نمایان است و بیشترین تاکید در برنامه ششم توسعه که مجری آن دولت تدبیر و امید می‌باشد، تبیین پیدا کرده است.

مشاور استاندار خراسان رضوی در امور جوانان افزود: در این برنامه ساختار فعلی جامعه از سال 1396 تا 1400 شمسی در حوزه فرهنگی و اجتماعی تعریف شده است.

دلگشا بیان کرد: در حوزه الزامات تصمیم ساز باید به چرایی لزوم انجام پژوهش های مرتبط با حوزه جوانان از سال 96 و ابتدای برنامه ششم اشاره کرد.

مشاور استاندار خراسان رضوی در امور جوانان اضافه کرد: در همین رابطه می‌توان از نگارش 39 مقاله پژوهشی و 9 پایان نامه در دانشگاه های سطح کشور که در آن ها از دو واژه جوانان و آسیب های اجتماعی به عنوان کلید واژه استفاده شده است، نام برد.

دلگشا عنوان کرد: در این میان از پژوهش هایی که در پژوهشکده مطالعات فرهنگی صورت گرفته تا پژوهش هایی در حوزه ازدواج دانشجویی که در نهاد های رهبری در دانشگاه ها شکل گرفته است، وجود دارد.

وی با اشاره به این سوال که این پژوهش چه مشکلی را در سطح جامعه مرتفع می‌نماید، تصریح کرد: آنچه که اهمیت دارد این است که سه ضلع ساختاری، درخواست کنندگان این تحقیق، مجریان این تحقیق و دستگاه های اجرا کننده این تحقیق به مسئله، مسئولیت پذیری اجتماعی در این حوزه توجه کنند.

مشاور استاندار خراسان رضوی در امور جوانان ادامه داد: مسائلی همچون اقتصاد، ارتباط افزایش سطح تحصیلات به خصوص در حوزه بانوان و ارتباط آن با افزایش سن ازدواج در جامعه، همچنین توسعه اجتماعی شهر نشینی در تقابل با وجود ساختار های سنتی خانواده در ایران و توسعه نگرش عقلانی توسط جوانان به عنوان الگوی مقابله با ساختار انتخاب همسر در الگو های سنتی جزو دستاورد های این مقاله ها و پایان نامه های پژوهشی می‌باشد.

دلگشا با اشاره به اقدامات انجام گرفته دولت در این حوزه خاطر نشان کرد: ساختار مندی جلسات ستاد ساماندهی جوانان و مصوب کردن مسائلی در این ستاد در جهت نگاه ویژه به آن ها، توجه به ساختار های تولیدی و اقتصادی که مد نظر استاندارنیز می‌باشد که خود با مثلث ساختاری، استفاده از ظرفیت نمایندگان، کارگران دولت و ساختار کارآفرینی جوانان با مسئله نظارت عالی ائمه جمعه شناخته می‌شود از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه جوانان است.

وی افزود: این مقوله به افزایش تولید و خوشه های ارزش افزوده در اقتصاد جامعه می‌انجامد.
مشاور استاندار خراسان رضوی در امور جوانان تصریح کرد: برای انجام این پژوهش های علمی شاید لازم به وجود یک دستگاه اجرایی به عنوان اجرا کننده این طرح ها در حوزه جوانان باشد.

دلگشا در پایان گفت: در این میان باید از سه ظرفیت عمده، سازمان های مردم نهاد، مجمع مشورتی جوانان و انجمن های علمی دانشگاه ها به درستی استفاده کرد و زمان آن رسیده که برای مسائل جوانان از خود آن ها کمک گرفته شود.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه