سرخط خبر

» آخرین خبر » غلامپور: شنای کشور وابسته به شناگران خراسانی است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۱۱:۳۱

 کد خبر: 29911

غلامپور: شنای کشور وابسته به شناگران خراسانی است

سینا غلامپور شناگر جوان و شایسته خراسانی پس از شکستن رکورد ملی 100 متر کرال سینه ایران در بازی های آسیایی جاکارتا، حالا سریع ترین شناگر کشور محسوب می شود، گفت: شنای کشور وابسته به شناگران خراسانی است.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش وجوانان خراسان رضوی به نقل روزنامه خراسان، سینا غلامپور شناگر جوان و شایسته خراسانی پس از شکستن رکورد ملی 100 متر کرال سینه ایران در بازی های آسیایی جاکارتا، حالا سریع ترین شناگر کشور محسوب می شود.

پدیده خراسانی تیم ملی شنا در حالی یکی پس از دیگری رکورد های مختلف ملی در سطوح مختلف را جا به جا کرد که تنها 19 سال دارد.

وی با کسب رکورد های خوب از طرف فدراسیون جهانی شنا بورسیه شده که الان در کمپ شهر “پوکت” تایلند همراه با مربیان مطرح فدراسیون جهانی در حال تمرین است تا خود را برای کسب سهمیه مسابقات المپیک 2020 توکیو آماده کند. با وی که این روزها در کمپ فدراسیون جهانی در حال تمرین است، هم کلام شدیم تا آخرین وضعیتش را جویا شویم.

دوران شنای حرفه ای شما چگونه آغاز شد ؟

متولد 1378 در مشهد هستم. از سن دو سالگی به همراه خانواده برای زندگی به نیشابور آمدیم و هم‌اکنون نیز در این شهر زندگی می‌کنیم. شنا را اتفاقی شروع کردم، ابتدا برادرم شناگر تیم شهرستان بود که یک روز من نیز همراه با او به تمرین رفتم و پس از آن “مولودیان” مربی برادرم گفت که من نیز شنا کنم. همین اتفاق باعث شد شنا را آغاز کنم. تا قبل از 15 سالگی هیچ مدال ، حتی استانی هم نداشتم اما اواخر 15 سالگی با درخششی که داشتم به تیم ملی شنای جوانان برای اعزام به مسابقات رده های سنی در تایلند پیوستم و دوران حرفه ای شنای من از این جا آغاز شد. الان هم تمرینات اصلی من در نیشابور زیر نظر میثم سعادتی انجام می‌شود که همواره پشتیبان من است.

چگونه بورسیه فدراسیون جهانی شنا شده اید؟

بعد از مسابقات بازی های آسیایی‌ جاکارتا که توانستم رکورد ملی 100 متر کرال سینه را بعد از 9 سال بشکنم، متوجه شدم که در سال 2019 دو کشور روسیه و تایلند میزبان کمپ جهانی شنا هستند و از هر کشوری تنها یک شناگر که ورودی این کمپ را به دست آورده و زیر 23 سال باشد، می تواند بورسیه فدراسیون جهانی(فینا) شود و در این کمپ شرکت کند. قبل از من تنها شناگری به نام آرشام میرزایی بود که در ‌این گونه کمپ‌ها حضور پیدا می کرد.پس از این که رکورد ملی 100 متر کرال سینه را شکستم از سوی فدراسیون جهانی به کمپ در تایلند دعوت شدم.

شرایط کمپ تمرینی فدراسیون جهانی در تایلند چگونه است؟

کمپ کشور تایلند از هر لحاظ انتخاب 100 درصد من بود. چون می دانستم که شناگران خیلی زیادی در این کمپ تا کنون تمرین کرده اند . حتی تیم های ملی مطرحی چون ژاپن و انگلستان قبل از المپیک ریو در این کمپ‌ اردو زده و تمرین کرده بودند. این کمپ که در شهر «پوکت» تایلند قرار دارد، شرایط فوق العاده‌ای دارد که روزانه تمرینات مختلفی داریم.

چه ورزشکارانی در این کمپ حضور دارند؟
حدود 15 ورزشکار از کشورهای آمریکا، مجارستان، روسیه، قزاقستان، سوریه، هند، سنگاپور و نیوزیلند حضور دارند. از هر کشوری فقط یک شناگر با سهمیه فدراسیون جهانی می تواند در کمپ حضور پیدا کند. از طرفی، اگر اردوهای خارجی بیشتری برگزار شود یا مربی خارجی در کشورمان حضور پیدا کند، تاثیر زیادی بر روند پیشرفت شناگران ما دارد . چون شنا ورزشی است که روز به روز تکنیک های جدید به آن اضافه می‌شود و نیازمند به روز شدن اطلاعات مختلف است.

چه برنامه ای در آینده دارید؟

خوشبختانه الان شرایط خوبی دارم و هم اکنون تمام تلاشم را برای انجام تمرین ها به کار می گیرم تا بتوانم خود را به سطح بالایی برسانم. البته هدف، تمرکز و فکر اصلی من کسب ورودی مسابقات جهانی و حضور در المپیک 2020‌ توکیو‌ است.

وضعیت شنای استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

شنای کشور وابسته به شناگران استان است . چون شناگرانی که از استان در کشور معرفی شده اند، واقعا فوق العاده هستند. این استان استعداد های خیلی خوبی همچون آریا نسیمی شاد و پاشا وحدتی دارد که در کشور رکورددار هستند . به نوعی این استان در کشور دارای جایگاه بالایی است.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه