سرخط خبر

» آخرین خبر » درخشش تکتم دستاربندان در مسابقات انتخابی دوومیدانی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۸ - ۱۴:۲۸

 کد خبر: 31086

درخشش تکتم دستاربندان در مسابقات انتخابی دوومیدانی

تکتم دستاربندان از مشهد به عنوان ستاره جدید این روز های دوومیدانی ایران در بخش بانوان معرفی شده که براى اولين بار اين فرصت را در اختيار دارد تا در مسابقات دووميدانى قهرمانى بزرگ سالان آسيا در دوحه روى پيست برود.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، تکتم دستاربندان به همراه حسن تفتیان، دوندگان خراسانى حاضر در رقابت هاى قهرمانى دوومیدانى آسیا خواهند بود و این درحالى است که دختر جوان مشهدى براى نخستین بار در چنین میدان بزرگى و در رده بزرگ سالان با بهترین ورزشکاران قاره کهن به رقابت مى پردازد.
او باوجود سن وسال کم، رکورد این ماده را شکست و حالا براى اولین بار این فرصت را در اختیار دارد تا در مسابقات دوومیدانى قهرمانى بزرگ سالان آسیا در دوحه روى پیست برود.
مسابقات دوومیدانى انتخابى تیم ملى در راه حضور در رقابت هاى قهرمانى آسیا در قطر، با اتفاقى ویژه همراه بود. تکتم دستاربندان، دختر هجده ساله مشهدى در ماده ۸۰۰ متر موفق شد علاوه بر کسب عنوان نخست این ماده، رکورد جوانان و بزرگ سالان ایران را بهبود بخشد.
چند هفته قبل در مسابقات دوومیدانى بین المللى داخل سالن تهران نیز، دستاربندان با رکورد ۸۶.۱۴:۲ دقیقه با فاصله ۴۸ صدم ثانیه نسبت به نفر اول از هند، برنز گرفت؛ اما در انتخابى تیم ملى رکورد ۶۹.۱۱:۲ دقیقه را ثبت کرد و پس از ۱۰ ماه از رکوردشکنى ساجده فانى، دیگرورزشکار مشهدى در ماده ۸۰۰ متر در خرداد۹۷ ،موفق به بهبود این رکورد شد.
تکتم دستاربندان درباره تجربه جدید خود و مسابقاتى که پیش رو دارد، اظهار کرد: بابت این اتفاق و حضورم در مسابقات قهرمانى آسیا بى اندازه خوش حالم و هنوز براى خودم هم باورکردنى نیست که براى رقابت در سطح بزرگ سالان آسیا انتخاب شده ام، اما این موفقیت دریچه جدیدى در زندگى ورزشى من باز مى کند.
او ادامه داد: این موفقیت را مدیون زحمات و حمایت هاى پدر و مادرم و مربى پرتلاشم حمیده جوان هستم. آن ها همیشه به من انرژى داده اند و همواره کنارم بوده اند.
بانوی دونده مشهد بیان کرد: در قطر ۲ هدف خواهم داشت، یکى اینکه بتوانم بار دیگر رکورد ایران را ارتقا دهم و دیگرى، تا حد ممکن به مدال نزدیک شوم. در قطر فرصت تازه اى براى یادگیرى در اختیار دارم و امیدوارم بتوانم از چنین میدانى بیشترین تجربه را کسب کنم.
دستاربندان با بیان اینکه در ماه هاى اخیر تمرینات سخت و نفس گیرى را پشت سر گذاشته تصریح کرد: با این شرایط دشوار، به خودم ایمان داشتم و مى دانستم که رکورد ایران را مى شکنم و مى خواهم باز هم این کار را انجام دهم. بارها شکست خورده ام و دوباره تلاش کرده ام و این بخشى از زندگى یک ورزشکار است. ده ها و صدها بار شکست براى یک پیروزى و این آینده را مى سازد و من به آن امیدوار هستم.
دستاربندان درباره رقبایش در مسابقات بزرگ سالان آسیا اظهار کرد: در ماده ۸۰۰ متر قهرمانى آسیا در قطر حریفانى از چین، هند و ژاپن خواهم داشت که کار را برایم سخت مى کنند، اما جا دارد از فدراسیون دوومیدانى و آقایان کیهانى و رضایى که حامى من بوده اند، قدردانى کنم. مى خواهم با خلق یک رکورد جدید همه را خوش حال کنم و بتوانم براى کشورم افتخارآفرینى کنم.

درخشش بانوان خراسانی در رقابت های انتخابی تیم ملی
اما دیگردختران خراسانى نیز در رقابت هاى انتخابى تیم ملى بزر گ سالان درخشیدند و در ماده ۲۰۰ متر فائزه نسایى با زمان ۲۵ ثانیه و ۲۵ صدم ثانیه عنوان نخست را کسب کرد و در ماده ۱۰۰ متر نیز اولى خود را به ثبت رساند.
در ماده ۴۰۰ متر بامانع جمیله سیفى به عنوان دومى دست یافت. حدیث رئوف نیز موفق شد رکورد جدیدى را به ثبت برساند و با زمان ۱۱دقیقه و ۲۸ صدم ثانیه عنوان قهرمانى ماده ۳۰۰۰ متر ِ را از آن خود کند و رکورد ملى جوانان را ارتقا دهد.
پیش از این بهاره جهان تیغ، دیگردونده مشهدى، نیز با زمان ۱۲دقیقه و ۲۱ثانیه در اردیبهشت ماه۹۷ رکورد کشور را در اختیار داشت.
در ماده ۳۰۰۰ متر سمیرا خداترس نیز بر روى سکوى دومى ایستاد. در ۱۰۰ متر بامانع نیز فائزه آشورپور و الهه سیفى به عناوین دوم و سوم رسیدند.در ماده ۸۰۰ متر که تکتم دستاربندان با زمان ۲ دقیقه و ۱۱ ثانیه و ۶۹ صدم ثانیه از خط پایان عبور کرد و رکورد جدید ملى جوانان و بزرگ سالان را به نام خود ثبت کرد، ساجده فانى، دیگردونده مشهدى، نیز با زمان حدود ۴ ثانیه بیشتر در رده سوم جاى گرفت.
در آخرین مرحله رکوردگیرى براى اعزام به مسابقات قهرمانى آسیا فائزه نسایى تنهانماینده مشهدى دعوت شده به تیم ملى بود که هیچ یک از دختران در این مرحله رکورد ورودى حضور در مسابقات قهرمانى آسیا در قطر را کسب نکردند.
به این ترتیب مهسا میرزاطبیبى در پرش با نیزه و تکتم دستاربندان در ۸۰۰ متر، نمایندگان ایران در مسابقات قهرمانى آسیا در قطر خواهند بود؛ مگر اینکه کمیته فنى تصمیم دیگرى دراین زمینه اتخاذ کند.

درخشش دختران مشهدى به همین جا ختم نمى شود و در روزهاى پایانى سال۹۷ نیز سیده فاطمه سیماشادکام در ماده ۲۰۰۰ متر بامانع توانست در رقابت هاى قهرمانى نوجوانان آسیا در هنگ کنگ به مدال برنز دست یابد.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه