سرخط خبر

» آخرین خبر » دختر 5 ساله خراسانی در جمع شطرنج‌ بازان جهان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ۱۳:۴۰

 کد خبر: 36153

دختر 5 ساله خراسانی در جمع شطرنج‌ بازان جهان

کوچک‌ترین شطرنج‌باز جهان که «مدرک بین‌المللی فیده» یا فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE) را دریافت کرده، یک دختر پنج ساله خراسانی ساکن شهر مشهد است.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، رضا پاشانجاتی در این خصوص اظهار کرد: “فاطمه یزدانی بیگلر” متولد آبان ۱۳۹۳ از سن سه سالگی فعالیت خود را در حوزه شطرنج آغاز کرده است.
وی افزود: این دختر خردسال هم‌اینک به عنوان عضو رسمی هیئت شطرنج خراسان رضوی پیگیر رقابت و آموزش در این عرصه است.
رئیس هیئت شطرنج خراسان رضوی به پایش رسمی و مستمر فعالان عرصه شطرنج در سطح دنیا از سوی فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE) اشاره و بیان کرد: فیده روز نخست هر ماه میلادی “رتبه‌بندی شطرنج‌بازان برتر” را در عرصه جهانی اعلام می‌کند. درجه‌بندی جهانی فیده فهرستی است که فدراسیون بین‌المللی شطرنج در قالب آن بطور رسمی “نام، عنوان، ملیت، سال تولد و رده‌بندی شطرنج‌بازان برتر دنیا” را اعلام می‌کند.
پاشانجاتی ادامه داد: بر این اساس “فاطمه یزدانی” شهروند پنج ساله مشهدی درجه هزار و ۱۲۸ بین‌المللی “فیده” یا فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE) را در اختیار دارد.
وی گفت: آبان ماه گذشته این دختر خردسال در “مسابقات بین‌المللی شطرنج جام پایتخت” در تهران درجه بین‌المللی “رشته شطرنج برق‌آسا” را کسب کرد.
پاشانجاتی افزود: همچنین فاطمه یزدانی مقام سوم مسابقات شطرنج زیر شش سال خراسان رضوی را در اختیار دارد.
وی عنوان کرد: هزار و ۱۰۰ شطرنج‌باز با درجه بین‌المللی فیده در خراسان رضوی فعالیت دارند.
فدراسیون بین‌المللی شطرنج با نام اختصاری فیده (FIDE) سازمانی بین‌المللی است که فدراسیون های ملی شطرنج کشورهای را در سطح جهان با یکدیگر مرتبط می‌کند، همچنین نهاد اداره‌کننده رقابتهای شطرنج در سطح بین‌المللی است.
گفتنی است؛ فیده سال ۱۹۲۴ میلادی در پاریس تأسیس شد و دفتر مرکزی کنونی آن در شهر آتن پایتخت یونان مستقر است.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه