سرخط خبر

» آخرین خبر » تیم‌ملی شطرنج دختران با کاپیتانی ورزشکار مشهدی نایب‌قهرمان شد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۱۱:۰۸

 کد خبر: 43553

تیم‌ملی شطرنج دختران با کاپیتانی ورزشکار مشهدی نایب‌قهرمان شد

در دومین دوره رقابت‌های شطرنج برخط دانشجویان زن دانشگاه‌های آسیا، تیم‌ملی ایران با کاپیتانی ورزشکار مشهدی به مقام نایب‌قهرمانی دست یافت.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، دختران شطرنج‌باز ایرانی پس از 3روز سخت و فشرده که به‌صورت مجازی رقابت‌های شطرنج برخط دانشجویان زن دانشگاه‌های آسیا را دنبال می‌کردند، به کار خود پایان دادند. آن‌ها موفق شدند نسبت به سال گذشته یک پله صعود کنند و از سومی سال گذشته به نایب‌قهرمانی امسال برسند.

قهرمانی در مشت تیم ایران بود، اما رقابت حساس ایران و هند کار را برای شطرنج‌بازان دشوار کرده بود. شکست تلخ ملی‌پوش مشهدی در آخرین دور باعث شد دست دختران ایران از قهرمانی کوتاه بماند.

در سومین روز، بازیکنان در 3دور پایانی با هم به رقابت پرداختند و با کسب 2مدال نقره و برنز انفرادی آسیا برای صفورا قانع و طناز ازلی و عنوان نایب‌قهرمانی تیم‌ملی ایران، این مسابقات به پایان رسید.

در رده‌بندی انفرادی که با شرکت ۴۱دانشجوی زن از ۱۲کشور برگزار شد، شطرنج‌بازان ایرانی در دورهای هفتم و هشتم با پیروزی بر حریفان، فاصله امتیازی خود را با تیم هند، صدرنشین مسابقات، به حداقل رساندند و با نیم امتیاز اختلاف وارد دور نهم شدند.

بازی‌های دور نهم درحالی آغاز شد که صفورا قانع و استاد بین‌الملل وصال حامدی‌نیا باید به مصاف استادان بزرگ هند می‌رفتند و نتیجه این 2مبارزه تکلیف تیم قهرمان را مشخص می‌کرد.

در دیدارهای حساس دور نهم، صفورا قانع، شطرنج‌باز ایران، با قبول تساوی برابر استادبزرگ هند جمع امتیازات خود را به عدد7 رساند و عنوان ارزشمند نایب‌قهرمانی انفرادی آسیا را کسب کرد.

استاد فیده طناز ازلی، دیگربازیکن ایران، در دور آخر بازی‌ها بر نامزد استادی از سنگاپور غلبه کرد و با 5/6 امتیاز و پوئن‌شکنی بهتر نسبت به 2رقیب هندی، عنوان سوم انفرادی آسیا را به خود اختصاص داد.

استاد بین‌المللی آناهیتا غلامی اوریمی در بازی دور پایانی با شکست نامزد استادی از کشور مغولستان، ۶ امتیاز ارزشمند برای تیم ایران کسب کرد. تنها ملی‌پوشی که دیدار نهایی را واگذار کرد، شطرنج‌باز مشهدی بود. استاد بین‌المللی بانوان وصال حامدی‌نیا در دور آخر نتیجه بازی را به حریف هندی واگذار کرد و ۵/۵امتیازی شد.

درصورتی‌که حامدی‌نیا، کاپیتان تیم‌ملی، از پس حریف هندی‌اش برمی‌آمد، تیم‌ملی ایران می‌توانست به قهرمانی آسیا برسد، اما این شکست باعث شد هندی‌ها با اختلاف نیم امتیاز بیشتر روی سکوی اول قرار بگیرند.

به این ترتیب در پایان این رقابت‌ها تیم هند با 5/25 امتیاز قهرمان و تیم ایران با ۲۵ امتیاز نایب‌قهرمان شد. تیم مالزی نیز با ۲۱ امتیاز سوم شد و تیم‌های اندونزی، امارات متحده عربی و چین هم مقام‌های چهارم تا ششم را کسب کردند. پارسال اما مغولستان با کسب ۲۰ امتیاز قهرمان مسابقات شد، اندونزی با ۱۸ امتیاز به نایب‌قهرمانی رسید و تیم دختران ایران با ۱۶امتیاز سوم شد.

وصال حامدی‌نیا، ورزشکار بیست‌ساله مشهدی، اکنون دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد است که موفق شد در انتخابی تیم‌ملی دانشجویان دختر در بین 3بازیکن برتر کشور جای بگیرد. او پارسال نیز در تیم‌ملی دانشجویان ایران حضور داشت و عنوان سومی را تجربه کرد. او امسال کاپیتان تیم‌ملی در این رقابت‌ها بود.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه