سرخط خبر

» آخرین خبر » تاثیر ویژه ورزش بر مقابله با ویروس کرونا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۰:۲۲

 کد خبر: 40623

تاثیر ویژه ورزش بر مقابله با ویروس کرونا

عضو هیات علمی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی از افزایش سطح سلول‌های ایمنی خون افراد با ورزش خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی،حمیدرضا طاهری در خصوص فعالیت‌های بدنی و تاثیر ورزش بر بیماری کرونا اظهار کرد: انسان در طول شبانه‌روز به اکسیژن، غذا، خواب و حرکت نیازمند است. گرچه سه مورد اول بلافاصله پس از آنکه خللی در وجودشان ایجاد شود واکنش نشان می‌دهند، اما نبود حرکت و ورزش در زندگی روزمره انسان‌ها بعد از مدتی بلافاصله خود را نمایان می‌کنند.

وی افزود: ورزش و فعالیت‌های بدنی در مورد بیماری کرونا و مقابله با آن می‌تواند کارکردهای مختلفی داشته باشد. یکی  از این کارکردها، فیزیولوژیک است. سطح سلول‌های ایمنی خون افراد با داشتن تحرک لازم افزایش پیدا می‌کند و افزایش سطح ایمنی باعث مقاومت در برابر هر ویروسی می‌شود. بنابراین افراد می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، فعالیت‌های بدنی را جزو برنامه‌های اصلی زندگی خود قرار دهند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: برای ابتلا به ویروس کرونا فرقی بین ورزشکار و غیر ورزشکار نیست و همگان ممکن است در معرض این بیماری قرار بگیرند، اما کسانی که عارضه شدیدتری را تجربه می‌کنند و یا بیماری منجر به فوت آن‌ها می‌شود، سطح فعالیت‌های بدنی پایین‌تری دارند؛ یعنی سطح سلول‌های ایمنی خون پایینی دارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مزایای فعالیت بدنی و ورزش، کارکرد اجتماعی آن است. شرایط متفاوت زندگی در مدت زمان شیوع کرونا نشان داد، افراد حتی در ارتباط با خانواده خود، از مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی کافی برخوردار نیستند. قبل از آغاز شیوع کرونا به دلیل اینکه اعضای خانواده ساعت‌های زیادی را در کنار هم نبودند، این مساله زیاد مشهود نبود، اما امروز با توجه به اینکه افراد خانواده در کنار هم قرار دارند و شرایط خاصی را تجربه می‌کنند، ورزش می‌تواند آرامش، اعتماد به نفس، خود آگاهی بدنی افراد را افزایش و از طرفی دیگر  ترس را نسبت به  بیماری کرونا کمتر نماید.

معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی در مورد اثرات تعطیلی ورزشگاه‌ها و مسابقات ورزشی و کاهش هیجانات اجتماعی عنوان کرد: در گذشته افراد با حضور در ورزشگاه‌ها و تماشای ورزش زمانی از اوقات فراغت خود را به این کار اختصاص می‌دادند، ولی امروز تماشاچی تلوزیونی افزایش یافته و این موضوع، سکون و بی‌تحرکی افراد را بیشتر کرده است که قطعا یک آسیب به شمار می‌رود.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه