سرخط خبر

» آخرین خبر » بهره برداری از اولین خانه جوان روستایی همزمان با هفته جوان/ تقویت گفتمان سازی جوان باوری و جوان یاوری در هفته جوان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۱ - ۱۴:۰۳

 کد خبر: 31168

بهره برداری از اولین خانه جوان روستایی همزمان با هفته جوان/ تقویت گفتمان سازی جوان باوری و جوان یاوری در هفته جوان

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی گفت: اولین خانه جوان روستایی در روستای باغ آسیایی گناباد همزمان با هفته جوان به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، حسن عزیزی در نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته جوان خراسان رضوی اظهار کرد: هفته جوان یکی از برنامه هایی است که همه ساله برگزار شده و مصادف با 11 شعبان، میلاد حضرت علی اکبر می‌باشد.

وی افزود: در ستاد بزرگداشت این هفته برنامه های مختلفی از سوی 21 دستگاه متولی این امر برگزار می‌شود که هدف اصلی آن تقویت گفتمان سازی جوان باوری و جوان یاوری است.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی ادامه داد: این هدف نیازمند برنامه های منسجم و پیش بینی شده نه فقط در هفته جوان بلکه در طول سال باشد که دبیرخانه دائمی آن نیز در این ستاد وجود دارد.

عزیزی بیان کرد: این هفته از 26 فروردین ماه تا 1 اردیبهشت ماه با رویکرد نشاط و امید آفرینی ادامه دارد و تمامی این 21 دستگاه مامور به انجام برنامه هایی برای مخاطبین خود هستند.

وی اضافه کرد: نشاط و امید آفرینی بین جوانان، حساس سازی جامعه به جوانان و حساس سازی مسئولین و جوانان به نقش آنها در جامعه که از حلقه های مفقوده حوزه جوانان است از رویکرد های اصلی برنامه های این هفته می‌باشد.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی عنوان کرد: جوانان آن طور که باید نتوانسته اند نقششان را در جامعه ایفا کنند و وظیفه ما قرار دادن آن ها در مسیر درست خودشان است، همچنین حساس سازی مسئولین به حوزه جوان باید با نگاه اولویت دار قرار گیرد.

عزیزی اذعان کرد: یکی از اهداف اصلی دیگر هفته جوان در سال جاری جدای از بحث نشاط و امید آفرینی، جلب مشارکت جوانان در مناطق سیل زده است که برنامه هایی نیز در این خصوص پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: با کمک سمن ها باید تمامی برنامه ها در همین چارچوب باشد و سازماندهی نیرو های جوان داوطلب صورت گیرد و با توجه به بانک اطلاعاتی بدست آمده جوانان مطابق با نیاز به مناطق اعزام شوند.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی افزود: درهمین رابطه 100 نفر از جوانان را با اولویت سمن ها براساس نیاز های منطقه و زیر نظر ستاد مدیریت بحران به مناطق سیل زده اعزام خواهیم کرد.

عزیزی گفت: موضوع بعدی در این خصوص کیفی سازی کمک های مردمی است و در اولین مورد باید نیاز های اساسی مردم مانند خوراک و پوشاک و لوازم بهداشتی تهیه شود و با سایر کمک ها مردم این مناطق بتوانند به خانه های خود بازگردند.

وی در خصوص برنامه های هفته جوان در استان عنوان کرد: یک سری از برنامه ها را مانند جشنواره های نشاط که برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی هستند را در راستای کمک به مردم سیل زده به صورت متمرکز برگزار می‌کنیم.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی در خصوص پیاده رو جوان بیان کرد: برای اولین بار برنامه ای خلاقانه با عنوان پیاده روی جوان با رویکرد شناساندن توانایی جوانان برگزار خواهیم کردکه در این راستا با 32 سازمان مردم نهاد جوان عقد قرار داد کرده ایم.

عزیزی ادامه داد: سعی شده سازمان های مردم نهاد به نوعی در این هفته مشارکت داشته باشند و محور اصلی آن نیز مجمع سمن ها قرار داده شده است.

وی در خصوص سمن های تاسیس شده جوانان گفت: تاکنون 63 سمن در استان تاسیس شده است و افق ما برای سال 1400 تاسیس 325 سمن جوان در استان می‎باشد و این موضوع به معنای آن نیست که از کیفیت آنها غافل شویم و این تعداد نیز در مقایسه با سال 96 از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است، همچنین توسعه جغرافیایی سمن ها از 5 شهرستان به 8 شهرستان رخ داده است.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی بیان کرد: در بحث خانه های جوان از سال گذشته 7 خانه جوان را با مبلغ بیش از 7 میلیارد تومان در 7 شهرستان در دست احداث داریم که اختصاص این مبلغ از 0.27 درصد مالیات ارزش بر افزوده است و امیدواریم همزمان با هفته دولت شاهد افتتاح آن ها باشیم.

عزیزی ادامه داد: با توجه به اینکه از مجموع 20 میلیون جوان کشور ، بیش 1 میلیون و ششصد هزار نفر از آن ها در خراسان رضوی حضور دارند، خراسان رضوی دومین استان با ظرفیت جوان بعد از تهران می‌باشد، همچنین کارکرد اصلی این خانه های جوان ایجاد شبکه تخصصی از سمن های جوانان و ساماندهی مباحث مختلف حوزه جوان می‌باشد.

وی عنوان کرد: اولین خانه جوان روستایی را در روستای باغ آسیایی گناباد همزمان با هفته جوان به بهره برداری می‌رسد.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی اظهار کرد: جشن گلریزان زندانیان جوان جرایم غیر عمد با همکاری ستاد دیه استان برگزار می‌شود که از مجموع 40 جوان زندانی، مبالغ دیه 16 نفر از آنان تهیه شده است.

عزیزی بیان کرد: تفاهم نامه ای با کمیته امداد امام خمینی در خصوص اشتغال زایی منعقد شده و شبکه جوانان کارآفرین نیکوکار تشکیل شده است، همچنین در جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تفاهم نامه هایی با بهزیستی و استانداری منعقد گردیده و دوره های آموزشی در این خصوص برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: با جهاد دانشگاهی نیز تفاهم نامه ای در خصوص آموزش هزار جوان سرباز بسته شده است که 80 ساعت آموزش برای این سربازان در مهارت های زندگی و کسب کار  در نظر گرفته شده است.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی گفت: یکی از راهبرد های اصلی حوزه جوان بحث بیانیه دوم رهبر انقلاب است که باید چارچوب های مشخصی در خصوص حوزه جوانان بر اساس این بیانیه صورت گیرد که رویکرد های اصلی، ارتقای هویت دینی و ملی جوانان، پیگیری و ارتقای شاخص های فرابخشی جوانان و بحث نشاط و امید جوانان می‌باشند.

عزیزی اظهار کرد: در هفته جوان برنامه های اداره کل ورزش استان در حدود 20 هزار جوان را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و در شهرستان ها نیز حدود 35 هزار نفر مخاطب را پوشش خواهد داد و 13 دستگاه از 21 دستگاه مربوطه نیز برنامه هایی را برای 15 هزار جوان در نظر گرفته اند، همچنین بیش از هشتصد هزار نفر جوان در مشهد حضور دارند که نیازمند برنامه های بیشتری برای آن ها در شهر خواهیم بود.

وی در خصوص بحث اشتغال زایی نیز گفت: امسال با همکاری صندوق کارافرینی و امید استان 7 میلیارد بودجه را در جهت کمک به جوانان در سه مرحله گرفتیم که تاکنون حدود 3 میلیارد تومان آن جذب و 165 نفر را تحت پوشش خود قرار داده است، همچنین تمرکز بر مشاغل خرد بوده است.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی ادامه داد: با تعامل با بانک رسالت نیز توانستیم جامعه مخاطب روستایی و جوانان در شهر های کوچک را تحت پوشش قرار داده و برای اشتغال زایی آن ها تسهیلاتی در نظر بگیریم.

عزیزی در خصوص وام های ازدواج نیز بیان کرد: در سال گذشته حدود 1 هزار و سیصد میلیارد تومان با کمک 29 بانک مربوطه به مزدوجین وام پرداخت شده است که در سال جاری امیداوریم همان 80 درصد وام پرداخت شده، به مزدوجین داده شود، همچنین اعطای مبلغ بیشتر وام ازدواج در سنین پایین تر صحت ندارد و صرفا تبصره هایی برای فرزندان شاهد و ایثارگر در این خصوص وجود دارد.

وی در خصوص بحث سایت های همسر یابی اظهار کرد: کلیه این سایت ها غیر قانونی بوده و پیگیری آن بر عهده پلیس فتا می‌باشد و تنها سایت قانونی که همسان گزینی را انجام می‌دهد و نه همسر یابی، سایت تبیان است که واسطین خیر فضایی را برای آشنایی جوانان با یکدیگر فراهم می‌کنند.

سرپرست معاونت جوانان خراسان رضوی ادامه داد: مراکز مشاوره طبق استاندارد می‌توانند اقدام به معرفی افراد به یکدیگر کنند و باید تمامی شرایط در این خصوص لحاظ شود، همچنین با همکاری مراکز مشاوره مورد اطمینان 168 مورد کارگاه در خصوص ازدواج برگزار شده است.

Print Friendly, PDF & Email


ارسال دیدگاه