سرخط خبر

» آخرین خبر » استانداری و اداره کل ورزش و جوانان حامیان اصلی ورزش روستایی هستند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۹:۲۷

 کد خبر: 17112

استانداری و اداره کل ورزش و جوانان حامیان اصلی ورزش روستایی هستند

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی گفت: هیچ دستگاهی به غیر از استانداری و اداره کل ورزش و جوانان استان به ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی توجهی ندارند. به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، در راستای برگزاری نشست خبری هیئت‌های ورزشی خراسان رضوی ظهر امروز […]

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی گفت: هیچ دستگاهی به غیر از استانداری و اداره کل ورزش و جوانان استان به ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی توجهی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، در راستای برگزاری نشست خبری هیئت‌های ورزشی خراسان رضوی ظهر امروز محمدرضا خوش باطن رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌‌های بومی و محلی خراسان رضوی در سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی پاسخ‌گوی اصحاب رسانه بود.

خوش باطن در این نشست اظهار کرد: زمانی که رهبر معظم انقلاب در مورد حفظ و گسترش آیین‌های بومی و محلی از جمله رشته‌های ورزشی به مسئولین توصیه کردند وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌ها با توجه بیشتری در این حوزه وارد شدند. ما در گذشته ۱۰ شهرستان فعال داشتیم اما امروز در کنار اینکه تمامی ۲۸ شهرستان استان فعال هستند بلکه ۷۰ بخش روستایی هم تجهیز و فعال شده‌اند.

وی افزود: امروز علاوه بر شهرستان‌ها در بخش‌ها و روستا‌ها هم مسابقات و جشنواره‌های مختلف ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی در حال برگزاری است اما متاسفانه واقعا برخی نقاط مخصوصا مناطق مرزی با محرومیت‌هایی رو به رو هستند که گاه یک توپ والیبال هم می‌تواند گره ورزش آنجا را باز کند در همین راستا استانداری خراسان رضوی و اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی حمایت‌هایی از ما انجام داده‌اند اما هنوز خبری از ورود سایر دستگاه‌ها نیست.

خوش باطن خاطرنشان کرد: فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی در ۱۷ رشته ورزشی به صورت رسمی مسابقات لیگ و کشوری را برگزار می‌کند اما در استان‌ها با توجه به شرایط جغرافیایی و فرهنگی رشته‌های دیگری هم وجود دارد و هیات‌های استانی می‌توانند این رشته‌ها را پس از تدوین آیین نامه و مقررات به ثبت ملی برسانند.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی تصریح کرد: در خراسان بزرگ ۶۰۰ رشته ورزشی شناسایی شده که اکثریت این رشته‌ها ریشه در تاریخ این منطقه دارد همچنین ما در خراسان رضوی تا کنون ۲۵۰ رشته ورزشی بومی و محلی را به ثبت رسانده‌ایم که در مجموع به صورت سازمان یافته بیش از ۱۰۱ هزار نفر در بخش آقایان و ۵۷ هزار نفر در بخش بانوان فعال هستند.

خوش باطن ادامه داد: در تمامی رشته‌های ورزشی ما می‌توانیم بدون اجازه فدراسیون‌ها و هیات‌های ورزشی در مناطق روستایی مسابقات و جشنواره‌های مختلف ورزشی را برگزار کنیم که با کمک فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها در مناطق مختلف استان به طور مثال مسابقات فوتبال خاکی و والیبال برگزار شده است. مسئله کشتی با چوخه همواره مورد اختلاف ما و هیات کشتی بوده اماتوسعه، آموزش و برگزاری مسابقات در این رشته چوخه کاملا بر عهده هیئت ورزش روستایی است و هیات کشتی فقط در زمینه اعزام به مسابقات بین المللی مسئول است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری ۳ دوره المپیاد خانوادگی، المپیاد بازی‌ های بومی و محلی برای نوجوانان دختر و پسر، برگزاری المپیاد بازی‌های کلاسیک در روستا‌ها، اعزام به مسابقات کشوری از جمله فعالیت‌های ما در ۹ ماه گذشته بوده است. در طول سال بیش از ۱۰ جشنواره در شهرستان‌‌ها برگزاری میشود و همچنین ۳ دوره مسابقات کشتی با چوخه کشوری و ۲۰ دوره استانی امسال برگزار شده است اما این آما رسمی ما است تعداد برگزاری چنین مسابقات بسیار بیشتر از این آمار استارسال دیدگاه